Co warto zobaczyć w Łodzi

By Klub

Łódź nie jest miastem, które posiada długą historię. Prawa miejskie nadano jej już za czasów panowania króla Władysława Jagiełły w roku 1423. Jednakże dopiero zaliczenie Łodzi w roku 1820 do grona osad fabrycznych, spowodowało przemianę tego rolniczego miasta. Tym samym do Łodzi przybyli przedsiębiorcy i tym samym dokonano rozwoju urbanistycznego miasta, jak i jego architektury.

Miasto owocuje dzisiaj w wiele obiektów, które są uznawane za zabytkowe i w rejestrze zabytków znajduje się ich ponad 350, zaś w gminnej ewidencji zabytków prawie dwa tysiące. Większość z nich pochodzi z XIX i XX wieku. Zostały one zlokalizowane w różnych miejscach. Warto tutaj wymienić chociażby ulicę Piotrkowską, która uznawana jest za reprezentacyjną w Łodzi. Ponad to ona sama została uznana jako zabytkowa. Wzdłuż niej możemy spotkać między innymi klasycystyczną „Białą Fabrykę Geyera”, gdzie w czasach obecnych znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. W roku 2013 został uznany przez miesięcznik National Geographic Traveler za jeden z „siedmiu nowych cudów Polski”. Ponad to wyróżniamy tam także neogotycką bazylikę archikatedralną, która była wzorowana na niemieckiej katedrze w Ulm oraz elektryczny pałac Juliusza Heinzla, gdzie obecnie ma swoje miejsce Urząd Miasta w Łodzi.

W 2015 roku, w marcu, wraz z decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, krajobraz Łodzi znalazł swoje miejsce na liście „Pomników historii”, ponieważ uznano go za wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego. Łodzki pomnik kultury obejmuje układy urbanistyczne (plac Wolności, ulica Stanisława Moniuszki oraz ulica Piotrkowska wraz z zespołem fabryczno – rezydencjonalnym Ludwika Geyera, następnie część zespołu fabryczno – rezydencjonalno – mieszkalnego Karola Wilhelma Scheiblera, jak i część zespołu fabryczno – rezydencjonalnego Izraela Kalmanowicza Poznańskiego oraz zespół cmentarzy znajdujących się przy ulicy Ogrodowej i żydowski cmentarz.

Odwiedzając Łódź warto zobaczyć zespoły pofabryczne rodzin Scheiblerów oraz Poznańskich. Jeśli chodzi o te drugie, to zostały one usytuowane między innymi na piękny neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego, jego była monumentalna przędzalnia, jak i reszta obiektów pofabrycznych. W skład drugiego kompleksu można zaliczyć bardzo potężną przędzalnię na Księżym Młynie, która przypomina duże zamczysko czy też neorenesansowy pałac Edwarda Herbsta.

Łódź stale nastawiona jest na rozwój. Ma piękną historię i z pewnością jest co podziwiać. Posiada także wiele klubów, w tym gossip club, do którego warto zajrzeć. Jest świetnym wyjściem dla mieszkańców oraz dla turystów, ponieważ każdy znajdzie się w miejscu, gdzie można się dobrze bawić. Będąc w Łodzi naprawdę warto zajrzeć do klub gossip i spędzić tam czas z innymi ludźmi. Tak naprawdę wystarczy zajrzeć na gossip łódź zdjęcia, aby zobaczyć, że ludzie świetnie spędzają tam wolny czas. Jak wiadomo, odwiedzając nowe miasto, należy nie tylko zwiedzać, ale też stawiać na zabawę. Wspomnienia warto kolekcjonować w każdej dziedzinie życia, a z całą pewnością klub gossip łódź, właśnie takie zapewni.

 Category: Łódź