Piotrkowska i piotrkowskie atrakcje

By Klub

Piotrkowska- ciągle żywa i głośno oddychająca ulica miasta Łódź. Jeden z największych symboli miasta. Czy można to nazwać placem? Poniekąd można, jednak jego proporcje są najdziwniejsze z wszystkich znanych nam placów, dokładnie mówiąc 20 x 4000 metrów!

Aranżacje apartamentów Deco Nova

Skąd taki układ? Już tłumaczymy. Łódź to miasto zbudowane z myślą o strukturze amerykańskiej- nawet historia jest całkiem zbliżona. Z malutkiej osady Łódź rozwinęła się w ogromną aglomerację w ciągu zaledwie dwustu lat Jedynym miastem, które dorównywało Łodzi w rozwoju w latach pięćdziesiątych XIX wieku było… amerykańskie Chicago.

Nie jest łatwo nadążyć, kiedy pomyślimy o tym, że rocznie stawiło się tutaj dwieście kamienic! Oczywiście pomijając fabryki, pałace i budowle oświatowe. Ta cała amerykańska struktura objawiała się regularną siatką ulic i działek o jednakowych wymiarach. Dzięki czemu wszystko jest idealnie pod kątem prostym- jakby ktoś od początku to zaprojektował trzema ruchami ołówka i linijki. Jedynym odstępem od wyjątku bywają różne pałace czy właśnie fabryki.

Skąd ulica Piotrkowska? Początkowo była ona częścią traktatu łączącego Łęczycę z Piotrkowem Trybunalskim i dopiero w 1823 roku zyskała swoją nazwę- ulica Piotrkowska.

Pierwsza tabliczka z nazwą została ustawiona w okolicach ul. Nowomiejskiej. Już w czasach XIX wieku mieszkanie przy ulicy Piotrkowskiej było ogromnym zaszczytem. Kamienice w okolicy rosły jak grzyby po deszczu a razem z nimi ceny za parcele pod budynki- cena nierzadko była 10-krotnie droższa niż ta na obrzeżach miasta a czasem porównywalna z tymi w Warszawie.

To właśnie z tamtych czasów przetrwały znaczące dla historii Łodzi zabytki- pałac Heinzla z numerem 104, kamienica Jana Petersilgego nazywana potocznie kamienicą Gutenberga z numerem 86 czy kamienica Scheiblera z numerem 11.

Piotrkowska to jedno z najważniejszych łódzkich miejsc- tu ułożono pierwszy bruk, tu zostały ustawione pierwsze latarnie gazowe czy elektryczne a także jako pierwsze przejechały tędy tramwaje.

Łódzkie ciekawostki:

  • Pierwszy dom murowany stanął w 1835 roku na Piotrkowskiej 243.
  • To tutaj w latach sześćdziesiątych XIX wieku położono pierwszy bruk, gdzie później w latach 70 zmieniony został na asfalt. Sam asfalt nie przetrwał jednak długo(sprawdzał się koszmarnie w upały) i zmieniony został na kamienne płyty.
  • Rok 1869 przyniósł Piotrkowskiej oświetlenie- dosłownie. Stanęło wtedy 89 pierwszych w mieście latarni gazowych, a w 1908 wymieniono je na te zasilane prądem.
  • W 1898 przez Piotrkowską przejechał pierwszy tramwaj elektryczny.
  • Lata 50 XX wieku przyniosły pierwszą sygnalizacją świetlną, którą postawiono na skrzyżowaniu z ulicą Tuwima.
  • Tramwaje zniknęły z Piotrkowskiej w 1960 roku na jej reprezentacyjnej części.

Co warto odwiedzić będąc na Piotrkowskiej?

Jeśli lubujesz się w wieczornym clubbingu i nie straszne są Ci kontakty z innymi ludźmi warto jest zajrzeć do klub gossip łódź. Jest to idealne miejsce dla każdego, kto chce się oderwać od codzienności i skupić się na czystej rozrywce z drinkiem w ręku.

 Category: Łódź